Терористите побегнаа од затвор кој е под контрола на сириските Курди

Од:

Неколку затвореници, припадници на терористичката група Исламска држава (ИД) побегнаа од градскиот затвор во Рака, кој е под контрола на Курдите. Ова денеска го објави ТВ Ал Хадат, што емитува од Дубаи. Меѓу нив е и еден од водачите на групата и двајца негови помошници.

dobivaj vesti na viber

Борците на курдските демократски сириски сили ја блокираа областа околу затворот од сите страни и ги пребаруваат станбените области во потрага по затворениците кои избегаа.

На 20 јануари, приврзаниците на ИД се побунија во затворот Ес-Синаа на периферијата на Хасеке, каде што беа задржани повеќе од 3.500 затвореници, вклучително и платеници кои се бореле од редовите на терориститете. Ним им помогнаа борците кои влегоа во градот и активираа два автомобил-бомби пред влезот на затворот за да го олеснат бегството на затворениците. Курдските сили спроведоа воена операција поддржана од американски беспилотни летала за да го задушат бунтот. Притоа 370 терористи биле убиени, а 120 борци биле убиени од Курдите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Израел нападна воени позиции околу Дамаск

Ана Ололовска

Советот за безбедност на ОН засега без договор за продолжување испораки со помош за Сирија

Ана Ололовска

Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

ОН: Над 300 илјади цивили убиени во Сирија за време на десетгодишниот конфликт

А1он

При американски напад во Сирија убиен екстремистички лидер

Ана Ололовска

ИД ја презеде одговорноста за вчерашниот смртоносен напад во Сирија

Ана Ололовска