Сирија собори израелски проектили истрелани кон предградијата на Дамаск

Од:

Сириската противвоздушна одбрана денеска собори израелски проектили истрелани од окупираната Голанска Висорамнина на северот на Израел кон предградијата на Дамаск, чија цел била зграда, соопшти сириското Министерство за одбрана.

Воен извор за агенцијата Сана изјавил дека сириските сили за воздушна одбрана собориле дел од израелските ракети и дека е причинета мала материјална штета, пренесе Ал Џезира.

Израел со години изведува напади врз ирански цели во Сирија, но ги засили таквите напади од почетокот на војната во Газа.

Би можело да ве интересира

Во Сирија училишен автобус излетал од патот, најмалку седум загинати

А1он

Пожар во фабрика за производство на погонски системи за ракети во Србија

Горан Наумовски

Украина користи балистички ракети со долг дострел кои тајно ѝ биле обезбедени од САД

Најмалку пет ракети истрелани од Ирак кон американската воена база во Сирија

ВИДЕО: Експлозија на пазар во Сирија, најмалку седуммина мртви и 30 повредени

Русија изврши уште еден голем напад на енергетската инфраструктура низ Украина

Горан Наумовски