СЗО загрижена поради ширењето на Ковид-19 во Африка

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради забрзаното ширење на коронавирусот во Африка, бидејќи големиот број заразени во Јужноафриканската Република би можел да биде предупредување и за другите земји на тој континент.

Во Јужноафриканската Република се регистрирани 363.328 заразени, а директорот на здравствената кризна програма на СЗО, Мајк Рајан предупреди дека остатокот од континентот би можел да се соочи со истиот проблем доколку заедницата не им помогне.

Јужноафриканската Република според податоците на Институтот Џон Хопкинс се наоѓа на петто место во светот по бројот на инфицирани лица, а Рајан посочува дека само во последната недела се зголемил за 30 отсто.

Рајан изјави дека вирусот е непредвидлив и во некои случаи бројот на заразени се зголемува забрзано, некогаш забавува и тешко е да се открие зошто има такви осцилации.

Би можело да ве интересира

Мадрид ги „стега“ заштитните мерки против ширењето на коронавирусот

А1он

Во Црна Гора денес 208 новозаразени од 658 тестирања

А1он

30.5 милиони заразени, над 950.000 починати во пандемијата досега

А1он

339 новозаразени во Грција, нови мерки во Атина и регионот

А1он

Аргентина станува жариште на Ковид-19 во Јужна Америка

А1он

Макрон: Ако секој ја направи својата работа, можеме да го победиме вирусот

Ана Ололовска