Суд во Рим одобри закотвување на бродот „Опен армс“ во Италија

Од:

Административниот суд во Рим денеска донесе пресуда дека бродот на шпанска хуманитарна организација „Опен армс“, со 160 мигранти на него, може да вплови во италијанските води. Судот ја усвои жалбата на таа организација на забраната бродот да се закотви во Италија, која ја донесе италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини.

Поради забраната на Салвини, бродот на шпанската организација чекаше две недели за дозвола за закотвување на италијанскиот брег.

Во овој период, според организацијата Опен армс, на некои мигранти на бродот им се влошило здравјето.

Италијанскиот суд во образложението на пресудата посочил дека е изречена поради исклучително тешката и итна состојба на мигрантите на бродот.

Шпанската невладина организација исто така изјави дека нејзиниот брод сега се движи кон италијанскиот брег.

Набргу по пресудата на италијанскиот суд, Салвини рече дека ќе продолжи да се спротивставува на влегувањето на хуманитарните бродови во италијанските пристаништа.

Би можело да ве интересира

Еврокомисија: Пет држави ги преземаат мигрантите од бродот „Опен Армс“

Ана Ололовска

Ренци е подготвен за соработка со Движењето „Пет ѕвезди“

Ана Ололовска

Италијанскиот претседател почнува консултации со партиите за излез од политичката криза

Ана Ололовска

Обвинителството нареди итно евакуирање на мигрантите од бродот „Опен армс“, веќе се префрлени на Лампедуза

Ана Ололовска

Италијанскиот претседател Матарела почнува консултации со лидери на партии

Лекари без граници: Потона брод со 100 мигранти во близина на Либија