Спутник создава долгорочен имунитет кај 90 проценти од вакцинираните

Од:

По вакцинацијата со Спутник В кај 90 проценти од луѓето се создава долгорочен имунитет покажало истражувањето на Аргентинскиот државен совет за научни и технолошки прашања.

“Новата аргентинска студија покажува дека клеточниот имунитет кој обезбедува долгорочна заштита од Ковид-19, се создава кај 90 проценти од имунизираните со Спутник В“ – соопшти Рускиот инвестициски фонд цитирајќи извештај објавен во „La Nasionu“.

Истражувањето покажало дека по вакцинацијата со Спутник, т-клетките кога повторно ќе дојдат во контакт со вирусот брзо создаваат антитела и “клетки убијци“ кои го уништуваат вирусот.

Податоците за истражувањето се собирани од неколку земји меќу кои и Србија, Бахреин, Унгарија и Мексико.

Спутник В досега е одобрен во 67 земји во кои живеат 3,5 милијарди луѓе.

Би можело да ве интересира

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Норвешка ги укинува сите ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19

А1он

Во Русија најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

Ана Ололовска

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска

Фризери во Велика Британија пријавуваат алергии кај луѓе по Ковид-19

Ана Ололовска