Шведска не препорачува вакцина против Ковид-19 за деца на возраст од 5 до 12 години

Од:

Шведска одлучи да не ја препорачува вакцината против Ковид-19 за деца на возраст меѓу 5 и 12 години, објави денеска Шведската здравствена агенција.

dobivaj vesti na viber

„Со знаењето што го имаме денес за малиот ризик од тешко заболување кај децата, не гледаме јасна корист од нивна вакцинација“, рече на прес-конференција службеничката на агенцијата Брита Бјоркхолм.

Таа нагласи дека оваа одлука може да се промени доколку истражувањето доведе до нови сознанија или нова варијанта да го промени текот на пандемијата. Децата во ризик веќе ја примаат вакцината.

Шведска, и покрај ограниченото тестирање, имаше повеќе од 40.000 нови случаи на 26 јануари, што е рекорден број. Но, додека четвртиот бран ги руши рекордите на бројот на заразени, здравствениот систем не е под толкав притисок како во претходните бранови.

Шведската влада во средата ги продолжи рестрикциите кои вклучуваат ограничено работно време за рестораните и бројот на посетители на настани во внатрешен простор. Мерките се продолжени за две недели, а Владата се надева дека ќе ги укине на 9 февруари.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ердоган не попушта: Повторно „не„ за Шведска и Финска

Захарова: Шведска е марионета на Велика Британија, а САД и ги диктира потезите

Шолц е убеден дека Шведска и Финска ќе влезат во НАТО

Ана Ололовска

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска

Бајден се сретна со челниците на Шведска и Финска

Ана Ололовска

Валас: Загриженоста на Турција за Шведска и Финска може да се реши

Ана Ололовска