Шведска е во НАТО, Унгарија даде зелено светло

Од:

Унгарскиот парламент денеска го одобри законот со кој и се дозволува на Шведска да се приклучи на НАТО.

Унгарија е последната од 31 членка на алијансата која го ратификуваше членството на Шведска по неколкумесечното „одолговлекување“ на владејачката партија Фидес по ова прашање.

По одлуката на Унгарија, НАТО се очекува да го потврди влезот на Шведска најдоцна до јули, за кога е закажан следниот голем самит во Вашингтон. Откако Унгарија ја ратификуваше одлуката, документот за влез на Шведска во НАТО ќе биде испратен до Соединетите Американски Држави, поточно до Стејт департментот, кој исто така ќе стави потпис на овој документ и ќе го депонира заедно со други документи на земјите членки на НАТО.

Би можело да ве интересира

Во Стокхолм: Убиен е татко пред очите на неговиот син

Нордиските и балтичките земји ја поддржуваат улогата на НАТО во поддршката на Украина

Русија: Немаме намера да влегуваме во конфликт со НАТО

Четири години од членството во НАТО – Земјава не е само фактор на стабилизација на регионот, туку и поттик за државите во соседството

ВИДЕО: 25 години од НАТО нападот на Србија

Катерина Ѓуровски

Отворен ден на АРМ по повод годишнина од членството на Македонија во НАТО

А1он