Шведска: Осум лица хоспитализирани по инцидент во седиштето на шведската служба за безбедност

Од:

Осум лица, меѓу кои и полицајци, се во болница по инцидентот во седиштето на шведската служба за безбедност, а околу 500 луѓе се евакуирани кога вработените пријавиле необичен мирис.

Најпрво се претпоставуваше дека има истекување на гас, но подоцна безбедносните служби соопштија дека не бил откриен плин во и надвор од зградата.

Полицијата ги истражува причините за инцидентот и покрена прелиминарна истрага, јавува Би-Би-Си.

Би можело да ве интересира

Улф Кристерсон: Aмериканското нуклеарно оружје на шведска територија е можно во случај на војна

Во Стокхолм: Убиен е татко пред очите на неговиот син

Шведска ја избра песната за Евросонг: победи „Unforgettable“

Шведската полиција уапси четворица терористи

Балтикот стана „НАТО море“ – По 200 години неутралност Шведска стана 32 членка на Алијансата

Шведска е во НАТО, Унгарија даде зелено светло