Швајцарија ќе потроши милијарда франци на бесплатни ковид-тестови за населението

Од:

Швајцарија денеска претстави план вреден една милијарда франци, со кој ќе понуди бесплатни тестови на коронавирус за своето население, како дел од мерките во борба против Ковид-19.

Според предлогот, секое лице треба да добие пет комплети за самотестирање месечно, штом ќе бидат достапни сигурните тестови, соопшти Владата, а сите тестови во аптеките и центрите за тестирање ќе бидат бесплатни.

За да се овозможи спроведување на дополнителни испитувања, Владата предложи да плати доброволни тестови.

Се проценува дека проширената шема на тестирање оваа година ќе чини повеќе од една милијарда франци.

Би можело да ве интересира

Сијарто: Руската вакцина е најдобра, тоа го признаваат и западните експерти, но за тоа молчат

Ана Ололовска

Австралија потврди дека двајца патници од Јужна Африка се заразени со сојот омикрон

Ана Ололовска

ГАВИ: Појавата на сојот омикрон е показател на неправедната распределба на вакцините во светот

Ана Ололовска

Истражување: Кога Кина би ги следела западните пристапи, ќе ја распламти епидемијата

Ана Ололовска

Светска медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид-19 ќе треба да се дава секоја година

Ана Ололовска

Град во Сицилија има 104 отсто вакцинирани

Ана Ололовска