Швајцарија изгласа воведување тринаесетта пензија

Од:

Швајцарците на референдум изгласаа воведување на тринаесетта пензија. Дури 58% биле за, додека 42% гласачи биле против ваква одлука.

Мерката беше предложена од Швајцарската федерација на синдикати, а потребно беше да се добијат гласовите на повеќе од 26 швајцарски кантони, за да биде усвоена.

Владата, трговското лоби и собранието го одбиле предлогот, тврдејќи дека е финансиски неодржлив. Швајцарските избирачи и претходно бле внимателни кон мерки кои може да бидат ризички за државата.

Од друга страна, оваа мерка е во спротивност на другите референдуми кои се случувале изминатите децении, со кои Швајцарците децидно не прифаќаа скратување на работната недела и продолжување на годишни одмори.

Сепак, во земјата владее загриженост околу растечките трошоци за живот. Цирик заедно со Сингапур ја делат титулата за најскапи градови во светот.

Но, според швајцарските пензионери, оваа мерка е сосема валидна, бидејќи на сите им се потребни повеќе пари за живеење.

Би можело да ве интересира

Ќе користи ли Пендаровски доживотна пензија? Што му следува по престанокот на функцијата на 12 мај

Орце Костов

Швајцарија организира мировна конференција за Украина на 15 и 16 јуни

СДСМ: Нова програма за европска иднина: Просечна пензија од 500 евра

Горан Наумовски

Шестмина скијачи исчезнаа на швајцарските Алпи

Катерина Ѓуровски

Во Луцерн: Србин ја убил сопругата која сакала да се разведе од него

Убиен e Иранецот кој држеше заложници во Швајцарија

Горан Наумовски