Се укинува задолжителното носење маски на аеродромите во Европа

Од:

Носењето маски веќе нема да биде задолжително на аеродромите и на летовите во Европа, соопштија денеска Европската агенција за безбедност на воздушниот сообраќај и Европскиот центар за превенција и контрола на болести.

Како што наведуваат, новите препораки ќе стапат во сила од 16 мај.

– Од следната недела, маските за лице веќе нема да бидат задолжителни во авионите, што во голема мера е во согласност со променливите барања на националните власти низ Европа, кога станува збор за јавниот превоз, изјави извршниот директор на Европската агенција за безбедност на воздушниот сообраќај, Патрик Ки.

Би можело да ве интересира

Екс градоначалничката на Арачиново е новата директорка на АД Аеродроми

Маските се враќаат – комисијата за заразни болести бара да сe задолжителни во здравствени установи

А1он

Во прекин веб-страниците на неколку германски аеродроми

Порастот на бројот на ковид случаи во Кина не се очекува да влијае врз епидемиолошката ситуација во Европа

Европа ги укина сите ограничувања за патување поради коронавирусот

Истрага на набавките на вакцини за Ковид-19 во Европската унија