koronavirus evropa

Свет

Се укинува задолжителното носење маски на аеродромите во Европа

А1он
Носењето маски веќе нема да биде задолжително на аеродромите и на летовите во Европа, соопштија денеска Европската агенција за безбедност на воздушниот сообраќај и Европскиот
Свет

Европските здравствени системи пред колапс поради брзото ширење на омикрон

А1он
Европските здравствени системи повторно се под голем притисок поради брзото ширење на омикрон сојот на коронавирусот за време на празниците, а експертите предупредуваат дека врвот
Свет

Во ЕУ против Ковид-19 се вакцинирани над 78 проценти од граѓаните

А1он
Повеќе од 78 отсто од возрасните луѓе во Европската унија се вакцинирани против коронавирус во изминатата година, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон
Свет

Во европскиот регион над 60 милиони заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата

А1он
Според Светската здравствена организација (СЗО), бројот на случаи на коронавирус во европскиот регион надмина 60 милиони од почетокот на пандемијата. Воедно, СЗО потсети дека „патувањата
Свет

Вакцината на Фајзер најверојатно ќе биде ефикасна и против новиот тип на Ковид-19

А1он
Директорката на Европската агенција за лекови Емер Кук денеска изјави дека вакцината на Фајзер-БионТек против новиот коронавирус најверојатно ќе биде ефикасна и против новиот вид
Свет

Агенцијата за лекови на ЕУ ја одобри вакцината на Фајзер

А1он
Европското регулаторно тело ЕМА денеска ја препорача вакцината против Ковид-19 од фармацевтските компании Фајзер и Бионтек. ЕМА препорача Европската комисија сега да додели условно одобрение
Свет

Нова мобилна апликација за состојбата со Ковид-19 во државите од ЕУ

А1он
Европската комисија денеска стартува со нова мобилна апликација која дава најнови информации за здравствената состојба во земјите членки на ЕУ, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарија,