Порастот на бројот на ковид случаи во Кина не се очекува да влијае врз епидемиолошката ситуација во Европа

Од:

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) соопшти дека порастот на бројот на случаи на коронавирус во Кина не се очекува да има влијание врз епидемиолошката ситуација во Европа.

– Варијантите што циркулираат во Кина веќе циркулираат во ЕУ и како такви не претставуваат предизвик за имунолошкиот одговор на граѓаните на Европската унија и Европската економска зона (ЕЕА), се вели во соопштението.

Освен тоа, постои релативно висок имунитет и стапка на вакцинација меѓу граѓаните на ЕУ и ЕЕА.

Европскиот центар за превенција и контрола на болести соопшти дека внимателно ја следи ситуацијата, тесно соработува со Светската здравствена организација и е во редовен контакт со кинеските власти. Сепак, се додава дека сè уште има недостиг од веродостојни податоци за случаите на Ковид-19 и стапката на хоспитализирани во Кина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кинески туристи повторно организирано ќе доаѓаат во Македонија

Катерина Ѓуровски

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19

Кинезите по три години забрани, од недела конечно ќе можат да патуваат

Кина го доживува најголемиот бран на коронавирус досега

Горан Наумовски

Си Џинпинг побара конкретни дејствија за заштита на безбедноста и здравјето на луѓето во Кина

А1он