Кинезите по три години забрани, од недела конечно ќе можат да патуваат

Од:

Туристичкиот сектор во Југоисточна Азија би можел да биде главниот победник на кинеското укинување на забраните за патување, бидејќи преку него се избегнуваат влезните тестови за Ковид-19 наметнати на кинеските посетители од Европа, Јапонија и САД, предвидуваат туристичките асоцијации и земјите во регионот.

И покрај зголемениот број инфекции со вирусот, Кина, втората по големина економија во светот, ги отвора своите граници од недела, потег што ветува дека ќе предизвика бран патници кои бараат забава по три години строги ограничувања дома.

Додека Австралија, Велика Британија, Индија, Јапонија и САД се меѓу земјите кои бараат негативен тест за Ковид-19 од Кинезите кои доаѓаат кај нив, сите земји од Југоисточна Азија, од Камбоџа до Индонезија и Сингапур, ги одбија таквите барања.

Интересот за кинеските патувања во регионот се зголеми уште пред веста дека не им треба тестирање, бидејќи според истражувањето објавено во декември од туристичката берза ИТБ Кина, повеќе од 70 отсто од кинеските туристички агенции ја рангираа Југоисточна Азија како топ дестинација кога ќе се отворат границите.

Многу од економиите во регионот се потпираат на туризмот, а Кинезите го сочинуваат мнозинството посетители.

Во 2019 година, повеќе од 155 милиони Кинези патувале во странство, трошејќи 254,6 милијарди долари или блиску до БДП на Виетнам, велат аналитичарите во Виетнам, кои очекуваат значително враќање на масовниот туризам да започне во вториот квартал на 2023 година.

Во Виетнам, речиси една третина од 18 милиони пристигнувања на странски туристи во 2019 година беа од Кина, додека околу една петтина од меѓународните пристигнувања во Сингапур беа направени од Кинезите, трошејќи 900 милиони S$, или околу 671 милиони долари.

Тајланд веќе очекува да биде домаќин на 5 милиони кинески туристи оваа година, што е речиси половина од 10,9 милиони што престојуваа таму во 2019 година, додека соседна Малезија очекува 1,5 до 2 милиони кинески туристи оваа година во споредба со 3 милиони пред пандемијата.

Малезиската асоцијација на туристички агенции исто така се подготвува за „роуд шоу“ во кинеските градови за да привлече посетители, најави потпретседателот на здружението Ганиш Рама.

Официјални лица во некои земји во регионот ја минимизираа здравствената загриженост покрената од други земји, како што се САД, поради недоволни информации и стравувања дека повеќе случаи во Кина би можеле да предизвикаат нови варијанти на вирусот.

Сингапур рече дека има висок имунитет на населението, бидејќи околу 40 отсто од луѓе биле заразени со коронавирус, 83 отсто од нив се вакцинирани и ги зајакнале своите здравствени капацитети, додека на Бали најавија дека „ќе ја зајакнат одбраната „ со тоа што туристичките работници ќе ја добијат втората доза од вакцината овој месец.

Камбоџанскиот премиер Хун Сен, сојузник на Пекинг, ги опиша барањата на другите земји за тестирање како „пропаганда“ наменета за „да ги исплаши луѓето“, повикувајќи ги кинеските туристи да дојдат во Камбоџа.

Во исто време, Тајван повторно и понуди на Кина помош во справувањето со појавата на Ковид-19, но кинеските власти допрва треба да одговорат, објавија официјалните тајвански медиуми доцна во четвртокот.

Кина ги укина строгите контроли на „Ковид“ минатиот месец по протестите против мерките, напуштајќи ја политиката што три години ги штитеше нејзините 1,4 милијарди луѓе од вирусот.

Би можело да ве интересира

Кинески туристи повторно организирано ќе доаѓаат во Македонија

Катерина Ѓуровски

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19

Порастот на бројот на ковид случаи во Кина не се очекува да влијае врз епидемиолошката ситуација во Европа

Кина го доживува најголемиот бран на коронавирус досега

Горан Наумовски

Си Џинпинг побара конкретни дејствија за заштита на безбедноста и здравјето на луѓето во Кина

А1он