kina koronavirus

Македонија

Кинески туристи повторно организирано ќе доаѓаат во Македонија

А1он
Кина ја вклучи Северна Македонија во групата земји во кои можат да патуваат организирани кинески туристички групи. Кинеското Министерство за култура и туризам соопшти дека
Свет

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

А1он
Кинеските здравствени власти го бранеа своето истражување за потеклото на коронавирусот и ја критикуваа Светската здравствена организација (СЗО) откако нејзиниот директор Тедрос Аданом Гебрејесус рече
Свет

Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19

А1он
Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19, истакнувајќи дека нивните напори покажале дека повеќе од 200 милиони луѓе добиле медицински третман и имаат најниска стапка
Свет

Кинезите по три години забрани, од недела конечно ќе можат да патуваат

А1он
Туристичкиот сектор во Југоисточна Азија би можел да биде главниот победник на кинеското укинување на забраните за патување, бидејќи преку него се избегнуваат влезните тестови
Свет

Порастот на бројот на ковид случаи во Кина не се очекува да влијае врз епидемиолошката ситуација во Европа

А1он
Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) соопшти дека порастот на бројот на случаи на коронавирус во Кина не се очекува да има
Свет

Си Џинпинг побара конкретни дејствија за заштита на безбедноста и здравјето на луѓето во Кина

А1он
Кинескиот претседател Си Џинпинг повика на заеднички напори „за спроведување патриотски здравствени кампањи и преземање конкретни активности за заштита на безбедноста и здравјето на луѓето“,
Свет

Кина престана да објавува дневни податоци за нови случаи на коронавирус

А1он
Националната здравствена комисија на Кина (НХЦ) денеска престана да објавува дневни податоци за ковид-19, чија веродостојност беше доведена во прашање откако бројот на случаи на
Свет

ВИДЕО: Демонстрантите против строгите ковид мерки во Кина се судрија со полицијата

А1он
Објавени се снимки на кои се гледа дека демонстрантите кои протестираат против строгиот режим за борба против Ковид-19 се судираат со полицијата. Во Кина владее