Кина го доживува најголемиот бран на коронавирус досега

Од:

Владата на Кси Џинпинг усвои потесна дефиниција за тоа што се смета за смрт од Ковид-19, што го отежнува броењето на мртвите.

Дали Кина го доживува најголемиот бран на коронавирус досега е прашање со кое се занимаваат многу светски здравствени експерти поради контрадикторните бројки и недостатокот на податоци за бројот на заразени лица во земја со 1,4 милијарди жители.

Оценката за ситуацијата во Кина беше дадена од анкетата на лондонската аналитичка компанија Airfinity LTD, која ја објави Bloomberg.

Компанијата процени дека Кина се бори да го задржи она што веројатно ќе биде најголемата епидемија на Ковид19 што светот ја видел и може да бележи милион случаи на ковид19 и 5.000 смртни случаи на секои 24 часа.

Актуелниот бран случаи се влоши со укинувањето на до неодамна многу строгите мерки против Ковид и појавата на омикронската подваријанта БФ.7.

Блумберг објави дека бројот на дневни случаи може да се зголеми на 3,7 милиони до следниот месец и највисоко ниво од 4,2 милиони до март.

Предупредувањето на компанијата со седиште во Лондон за повеќе од милион случаи на ден е поврзано со три зимски бранови на инфекции предвидени од главниот кинески епидемиолог, Ву Зунју, од Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Според него, „првиот бран ќе трае од сега до средината на јануари, вториот веројатно ќе следи наскоро, а третиот ќе трае од крајот на февруари до средината на март кога луѓето ќе се вратат на работа по празниците“.

Официјалните податоци од Кина се неверодостојни откако земјата почна да ја враќа својата стратегија со нулта стапка на Ковид-19 оваа година, која вклучуваше масовно тестирање, строги правила за изолација и локални карантини. Во исто време, владата на Кси Џинпинг усвои потесна дефиниција за тоа што се смета за смрт од Ковид-19, што го отежнува броењето на мртвите.

Во четвртокот, Кина пријави помалку од 3.000 нови случаи на инфекција во претходните 24 часа. Во средината на оваа ситуација, Кина дополнително го промени начинот на броење на смртните случаи од ковид 19. Се вели дека бројката ги вклучува само оние кои умираат од респираторни заболувања, како што е пневмонијата. Официјално, имало само пет смртни случаи од Ковид во вторник, два во понеделник и ниту еден во претходните две недели. Официјалните кинески бројки покажуваат дека од почетокот на пандемијата пред речиси три години, 5.241 лице починале од Ковид во таа земја.

Според неодамнешните извештаи на Си-Ен-Ен и Фајненшл Тајмс, улиците на Пекинг се празни, а крематориумите работат надвор од капацитетот, иако Кина не пријави ниту еден нов смртен случај од Ковид-19. Ројтерс објави дека многу полицајци биле видени надвор од крематориумот во Пекингскиот кварт Тонгжу и околу 40 погребални коли чекаат во ред додека паркингот пред крематориумот е полн. Околу 20 тела беа собрани во крематориумот од членовите на семејството во традиционална бела облека. Не беше можно да се потврди дали смртните случаи биле предизвикани од Ковид.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес ја погоди Кина

НАТО и се закани на Кина

Најмалку четири лица се исчезнати во поплавите во Кина

Адидас истражува случај на корупција во Кина, проценет на стотици милиони евра

A1on

„Војната“ помеѓу ЕУ и Кина официјално започна

(ВИДЕО) Американски професори се избодени со нож во Кина

Горан Наумовски