Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19

Од:

Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19, истакнувајќи дека нивните напори покажале дека повеќе од 200 милиони луѓе добиле медицински третман и имаат најниска стапка на смртност во светот.

„Со континуирани напори за подобрување на мерките за превенција и контрола на Ковид-19 од ноември 2022 година, одговорот на Кина на короната направи непречена транзиција за релативно кратко време“, рече Постојаниот комитет на кинеското Политбиро на состанокот вчера.

Како што рекоа, постигната е голема решавачка победа во превенцијата и контролата на епидемијата. Речиси 800.000 тешки случаи добиле соодветен третман, но властите предупредија дека иако епидемиолошката ситуација во Кина се подобрува, вирусот сè уште се шири на глобално ниво и продолжува да мутира, пренесува Ројтерс.

На средбата беше истакнато дека Кина ќе ја зголеми стапката на вакцинација за старите лица и ќе го зајакне снабдувањето и производството на медицински производи.

Би можело да ве интересира

Кинески туристи повторно организирано ќе доаѓаат во Македонија

Катерина Ѓуровски

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

Кинезите по три години забрани, од недела конечно ќе можат да патуваат

Порастот на бројот на ковид случаи во Кина не се очекува да влијае врз епидемиолошката ситуација во Европа

Кина го доживува најголемиот бран на коронавирус досега

Горан Наумовски

Си Џинпинг побара конкретни дејствија за заштита на безбедноста и здравјето на луѓето во Кина

А1он