Салвини: Примањето бегалци во ЕУ е самоубиствено однесување

Од:

Прифаќањето нови бегалци во Европа е самоубиствено однесување, оцени италијанскиот вицепремиер Матео Салвини на синоќешната заедничка прес – конференција со полскиот министер за внатрешни работи Јоахим Бруџински.

Тој истакана и дека како министер за внатрешни работи на Италија нема да дозволи примање мигранти.

– Како министер никогаш нема да се согласам на примање нови мигранти. Се согласувам со полските колеги дека е потребно да ја забрзаме постапката за депортација, рече Салвини по средбата со Бруџински.

Италијалниот министер на прес – конференцијата рече дека примањето нови бегалци е „ризик од типот на пилот камиказе“.

Полскиот министар изјави дека со Салвини го разгледал проблемот на миграцијата, посебно состојбата во северна Африка и на Блискиот исток и оти како членки на Европската унија со надворешна граница, Италија и Полска имаат слични проблеми.

– Би сакал посебно да нагласам дека Полска смета дека најефикасна помош за проблемите на лицата засегнати од воени судири е да им се помогне на место, значи на тоа место каде ги погодува реалната трагедија, рече Бруџински.

Тој нагласи дека Полска секоја година ги зголемува финансиските средства за хуманитарна и развојна помош, дека во 2017 година хуманитарната помош била шест пати поголема од 2015 кога почна бегалската криза и оти хуманитарната помош достигнала 41,5 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Италија бележи повеќе мигранти што во земјата стигнале преку Балканската рута

А1он

Гатузо ќе потпише нов договор со Наполи до 2023 година

А1он

Корупциски скандал во Италија: Од парите за помош за Ковид-19, функционери си земале бонуси

А1он

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

А1он

И во Италија ново жариште на коронавирус по враќањето на тинејџери од Хрватска

А1он

Две третини од Италијанците не влегле во кафеана од олабавувањето на мерките

А1он