salvini

Свет

Италија: Сенатот му го одзеде имунитетот на Салвини, ќе му се суди за блокада на мигранти на море

А1он
Италијанскиот Сенат гласаше за укинување на парламентарниот имунитет на лидерот на екстремнодесничарската партија Северна Лига, Матео Салвини, со што се отвора патот за судска постапка
Свет

Салвини одбива да прими шпански брод со мигранти

А1он
Шпанскиот хуманитарен брод „Опен армс“ (Open Arms) со 147 мигранти денеска се вкотви во италијански територијални води и чека одобрување да вплови во пристаниште на
Македонија

Пендаровски за Салвини: Тој за мене не е фашист туку демократски избран политичар

Галена Николовска-Ризвановиќ
„За мене Салвини не е фашист, туку демократски избран министер во демократска Република Италија која е наш голем пријател во нашите евроатлански аспирации“, рече претседателот
Свет

Салвини: Примањето бегалци во ЕУ е самоубиствено однесување

А1он
Прифаќањето нови бегалци во Европа е самоубиствено однесување, оцени италијанскиот вицепремиер Матео Салвини на синоќешната заедничка прес – конференција со полскиот министер за внатрешни работи
Свет

Салвини: Полска и Италија ќе бидат протогонисти на нова европска пролет

А1он
Италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини денеска изјави дека заедно со Полска ќе работи на создавање на „нова европска пролет“, во настојувањата
Свет

Закани по живот до италијанскиот министер Салвини: „На врат имаш тројца Албанци…“

А1он
Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини добил заканувачка порака, која ја објавил на Инстаграм, пренесе тиранската телевизија Ора њуз. Анонимното писмо пристигнало во седиштето