Пендаровски за Салвини: Тој за мене не е фашист туку демократски избран политичар

Од:

„За мене Салвини не е фашист, туку демократски избран министер во демократска Република Италија која е наш голем пријател во нашите евроатлански аспирации“, рече претседателот на државата Стево Пендаровски.

dobivaj vesti na viber

Тој негираше дека професорката Ана Чупеска е негова советничка или ангажирана во кабинетот, а одговорот следи по новинарско прашање дали кабинетот на претседателот ќе испрати извинување до Италија, откако Чупеска на „Фејсбук“ напиша дека случајот „Рекет“ е специјална војна која ја водат клептофашистите Берлускони и Салвини, а нејзниот став го пренесе Антонијо Милошоски.

„Ана Чупеска нема никаква релација со овој кабинет во врска со советување или било какво помагање, ниту е инволвирана во некој проект. Знаеме кој е изворот на таа вест и тој апсолутно знае дека Чупеска нема никаква врска со кабинетот, но тој има таква агенда да шири лажни вести” рече Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Пендаровски-Мишел: Прифаќањето на францускиот предлог ќе овозможи отворање на првата фаза од пристапните преговори

ВИДЕО : Средба на претседателот Пендаровски со министрите за европски прашања на Ирска и Финска

Горан Наумовски

Пендаровски се сретна со германскиот канцелар Шолц

А1он

Зеленски до Пендаровски: Се надевам дека Северна Македонија ќе започне со пристапните преговори кон Европската Унија во најбрз можен рок

А1он

Пендаровски: Одлуката на Српската православна црква ќе придонесе за исправање на историските неправди

Пендаровски-Левиц: Македонија припаѓа на Европската Унија