Пендаровски за Салвини: Тој за мене не е фашист туку демократски избран политичар

Од:

„За мене Салвини не е фашист, туку демократски избран министер во демократска Република Италија која е наш голем пријател во нашите евроатлански аспирации“, рече претседателот на државата Стево Пендаровски.

Тој негираше дека професорката Ана Чупеска е негова советничка или ангажирана во кабинетот, а одговорот следи по новинарско прашање дали кабинетот на претседателот ќе испрати извинување до Италија, откако Чупеска на „Фејсбук“ напиша дека случајот „Рекет“ е специјална војна која ја водат клептофашистите Берлускони и Салвини, а нејзниот став го пренесе Антонијо Милошоски.

„Ана Чупеска нема никаква релација со овој кабинет во врска со советување или било какво помагање, ниту е инволвирана во некој проект. Знаеме кој е изворот на таа вест и тој апсолутно знае дека Чупеска нема никаква врска со кабинетот, но тој има таква агенда да шири лажни вести” рече Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Пендаровски-Хоти: Пандемијата не смее да биде пречка за соработката меѓу двете држави

Жарко Настоски

Претседателот Пендаровски ја посети организацијата „Полио Плус”

Жарко Настоски

Претседателите Пендаровски и Пахор на прошетка низ стариот дел на Охрид

А1он

ВИДЕО: Пендаровски се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации

Жарко Настоски

Пендаровски: Гоце Делчев нека го чествува кој сака, нам тоа може да ни прави уште поголемо задоволство

Жарко Настоски

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголемиот предизвик останува пандемијата со КОВИД 19

Жарко Настоски