Русија: На наша територија се урна бомбардер Су-34

Од:

Руското Министерство за одбрана информира дека бомбардерот Су-34 се урнал во регионот Воронеж за време на тренинг лет. Воронеж се граничи со делумно окупираниот украински регион Луганск. Пилотите се катапултирале.

Медиумите јавуваат дека според прелиминарните сознанија, причина за несреќата е дефект на левото подвозје (опрема за слетување). Авионот се урнал во поле во областа Кашира во близина на селото Колодезни. Наводно, во авионот немало муниција.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов