Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Од:

Група затвореници од истражниот затвор во Ростовската област, кои зедоа затворски персонал како заложници, бараат да им се обезбеди автомобил и слободно да го напуштат затворот, изјавија за агенцијата Интерфакс руските служби за итни случаи.

Тие тврдат дека насилниците се членови на терористичката организација Исламска држава, која е забранета во Руската Федерација, наведува агенцијата. Интерфакс додава дека затворениците се вооружени со ножеви и остри предмети.

Агенцијата РИА Новости, повикувајќи се на упатен извор, наведува дека оперативен офицер и надзорник во истражниот затвор биле земени како заложници, а затворениците кои ги заробиле се товарат за тероризам.

„Тие имаат секири, очигледно од противпожарна опрема и гумени палки, но немаат огнено оружје“, рече изворот.

Агенцијата наведува дека преговорите за ослободување на заложниците се во тек и дека на лице место се шефот на регионалниот штаб на Федералната поправна служба и претставници на органите на прогонот и обвинителството.

Би можело да ве интересира

Русија го нападна Киев со беспилотни летала

Русија осуди американски новинар: 16 години затвор

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

За одбрана од Русија, на НАТО му требаат меѓу 35 и 50 бригади

Горан Наумовски

Кремљ: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина