Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека не ја исклучува можноста за обновување на контактите со рускиот претседател Владимир Путин, истакнувајќи дека тој разговарал со Путин пред и по почетокот на украинскиот конфликт.

„Отсекогаш сум велел дека ќе го обновам контактот, но за тоа е потребен вистинскиот момент, односно мора да има тема за разговор за да има смисла“, рече Шолц одговарајќи на новинарско прашање дали канцеларката размислува повторно да комуницира со рускиот лидер.

Според него, таквите преговори имаат смисла само кога има нешто конкретно за разговор.

„Тоа е причината зошто не сум го правел ова долго време. Но, не сакам да има чувство дека таа опција е исклучена“, истакна Шолц.

Германскиот канцелар додаде дека Русија во иднина ќе мора да учествува на конференцијата за Украина.

„Тоа е точно“, рече Шолц, одговарајќи на прашање на германскиот канал ЗДФ дали ќе го поддржи учеството на Русија на следната конференција за Украина.

„На таа конференција (наредната во Швајцарија) ќе се постават темелите за да можеме навистина да продолжиме да зборуваме за светот и за темите за кои ќе се разговара сега. Тоа се многу прашања кои се важни, на пример, како децата, кои ги однесе Русија, да може да се вратат кај нивните родители, но и како да се осигура дека нема да има воени напади врз нуклеарните централи“, рече Шолц.

Како што додаде, има прашања и за извозот на жито, како и за други теми кои се важни, но дека најважното прашање е „како да се постигне фер и праведен свет“.

„Затоа во иднина, ако на крајот дојде до конференција или преговори за примирје што и одговараат на Украина, тогаш ќе биде важно Русија да учествува во неа“, објасни германскиот канцелар.

Швајцарија денеска и утре одржува конференција за Украина во близина на градот Луцерн, во одморалиштето Бургенсток. Своето учество го потврдија околу 90 земји, како и ЕУ, Советот на Европа и ОН.

Американскиот претседател Џозеф Бајден, кинескиот претседател Си Џинпинг и бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва нема да присуствуваат на конференцијата.

Швајцарија не ја покани Руската Федерација да учествува на самитот за Украина, а Кремљ најави дека Москва во никој случај нема намера да учествува.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија