Рекорден одзив на локалните избори во Хонгонг

Од:

Рекоден број избирачи денеска излегоа на гласање на локалните избори во Хонгконг, што се гледаат како барометар на поддршката за лидерката Кери Лам, чиј мандат е одбележен со речиси шестмесечни протести, во кои често пати имаше и насилство.

Владините податоци покажуваат дека досега гласале 1.524.675 лица, а останати се уште девет часа до затворање на избирачките места, пренесоа британските медиуми.

Со ова е надмината излезноста од претходните локални избори пред четири години.

Повеќе од 4,13 милиони гласачи на Хонгконг имаат право на глас на овие локални избори, први од почетокот на немирите, што во јуни ја зафатија оваа автономна кинеска територија.

Окружните совети се пониски владини тела со четиригодишен мандат, кои во 18-те дистрикти од градот се грижат за локални проблеми, како градскиот превоз или објектите за рекреација.

Би можело да ве интересира

Хонкгонг: Одбележана годишнината од ланските судири со полицијата

А1он

О’Брајан: САД ќе воведат санкции за Кина доколку го примени законот за Хонгконг

Ландов

Новогодишни протести во Хонгконг

ВИДЕО: Судири на полицијата и демонстрантите во трговски центри во Хонгконг

Уапсени 11 лица со оружје пред денешните протести во Хонгконг

По пет месеци протести денеска 4,13 милиони гласачи излегуваат на локални избори во Хонгконг