Пукање во Далас, убиени две лица

Од:

Две лица загинаа во престрелка во болница во градот Далас, во американската сојузна држава Тексас, а полицијата го идентификуваше осомничениот за престрелката и го рани.

Како што е наведено во соопштението на полицијата, Нестор Ернандез (30) е уапсен откако полицаец од здравствениот систем го ранил во Медицинскиот центар „Методист“ во Далас, пренесе АП. Toj бил пренесен во друга локална болница на лекување, објави Dallas Morning News.

„Полицаец на методистичкиот здравствен систем пристигна на местото на настанот, се соочи со осомничениот и пукаше од неговото оружје кон него, повредувајќи го“, рече портпаролот на болницата Рајан Овенс.

Имињата на жртвите не се објавени. Ернандез бил на условна слобода по тежок грабеж, се вели во соопштението на полицијата.

Би можело да ве интересира

Пукање во Грачаница

Десет лица се ранети во пукање во Флорида, од кои двајца критично

Шестгодишен ученик во САД застрелал наставник, директорот на училиштето добил отказ

Горан Наумовски

Пукање кај Јариње, експлозии одекнуваат кај Звечани

Горан Наумовски

Пукање пред трговскиот центар во Бразил, загина малолетно девојче

Горан Наумовски

Три лица загинаа откако тинејџер пукал во две училишта во Бразил