Принцот Вилијам и принцезата Кејт волонтираат во тим за психолошка помош во време на пандемија

Од:

Британскиот принц Вилијам откри дека волонтира како член на кризната екипа за пружање психолошка помош на лицата чие ментално здравје е загрозено со продолжената изолација за време на пандемијата на коронавирусот.

Станува збор за СМС сервис што е достапен 24 часа дневно, а е формиран од фондација на британското кралско семејство.

Според американските медиуми, волонтерскиот ангажман на Вилијам е обелоденет синоќа, кога, по повод Неделата на волонтери, на социјалните мрежи самиот ја објави содржината на минатомесечниот видео повик во кој им кажува на другите волонтери дека и самиот учествува во сервисот.

Во сервисот има повеќе од 2.000 доброволци, кои формално се обучени да пружаат психолошка помош, а сопругата на Вилијам, принцезата Кејт, е вклучена во слични активности, и преку видео повици разговара со некои од лицата кои се наоѓаат во самоизолација или се загрозени во текот на пандемијата.

Би можело да ве интересира

ЕУ инвестира 75 милиони евра за развој на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Косово: Покрената истрага за смртта на шестмина заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

САД се наоѓаат во слободен пад, бројот на заразени се зголемува, тврди американски здравствен експерт

Ана Ололовска

Главниот епидемиолог на Пакистан е позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

Во Албанија од Ковид-19 почина уште еден лекар

Ана Ололовска

Полициски час во некои градови во Косово поради коронавирусот

Ана Ололовска