Поранешeн германски бискуп и неговиот брат свештеник обвинети за сексуална злоупотреба

Од:

Денес беа објавени документи кои го обвинуваат кардиналот Франц Хенгсбах (поранешен бискуп на Есен и еден од најпознатите теолози на повоена Германија) за сексуална злоупотреба на малолетници.

„Епископот Франц-Јозеф Овербек нареди детална истрага за сериозните наводи за злоупотреба против првиот епископ на епархијата Есен, Франц Хенгсбах, од 1950-тите до 1970-тите“, соопшти денеска Есенската бискупија.

Внатрешна истрага беше покрената откако едно лице стапи во контакт со епархијата во октомври минатата година, тврдејќи дека епископот Хенгсбах сексуално ја злоставувал кон крајот на 1960-тите. По проверката во бискупијата во Падерборн, во која Хенгсбах, кој почина во 1991 година, бил активен пред да пристигне во Есен, се дознало дека таму бил пријавен во 2011 година за сексуална злоупотреба на малолетничка во 1950-тите.

Тој случај, како што се наведува, истата година бил пријавен до Конгрегацијата за доктрина на верата во Ватикан, која ги отфрлила обвинувањата како неосновани. Според информациите од бискупијата во Падерборн, има пријави за сексуална злоупотреба на малолетник и врз братот на епископот Хенгсбах Павле, кој исто така е свештеник.

Актуелниот епископ Овербек ги повика другите можни жртви на злоупотреба да пријават во епархијата. Во последниве години, вработените во Германската католичка црква беа на удар на многу обвинувања за сексуална злоупотреба на малолетници. Овие скандали предизвикаа многу верници да ги напуштат црковните општини.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Се повеќе случаи на педофилија и силување малолетници – Безбедни ли ни се децата?

Единаесет француски бискупи обвинети за сексуално насилство

А1он

Папа Франциск: Се срамам поради неспособноста на Католичката црква да се справи со злоупотребата на деца во Франција

Европски ден за заштита на децата од сексуална експлоатација и сексуална злоупотреба

Наум Локоски