Единаесет француски бискупи обвинети за сексуално насилство

Од:

Единаесет поранешни или актуелни француски бискупи се обвинети за сексуално насилство, вклучително и поранешниот бискуп од Бордо, кој признал дека нападнал малолетник пред 35 години, соопшти денеска висок црковен орган.

Обвинетите ќе се соочат или со граѓански случаи или со црковни дисциплински постапки, изјави на прес конференција надбискупот на Ремс, Ерик де Мулен-Бофор, претседател на Бискупската конференција на Франција.

Други детали не се соопштени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Поранешeн германски бискуп и неговиот брат свештеник обвинети за сексуална злоупотреба

Двајца возрасни и малолетник сексуално злоставувале 14-годишно девојче

Продолжуваат обвинувањата за сексуално насилство кон глумецот Арми Хамер

(ВИДЕО) Актерките за сексуалното насилство: дел од професијата е понекогаш да сме голи, тоа не смее никој да го злоупотреби

Ана Василевска

Владата апелира правосудството брзо и одлучно да реагира на насилството врз жените

Жарко Настоски

Светски познатиот диџеј и миленик на македонската публика, Дерик Меј, обвинет за сексуално малтретирање

Жарко Настоски