Папа Франциск: Се срамам поради неспособноста на Католичката црква да се справи со злоупотребата на деца во Франција

Од:

Папата Франциск изрази денеска срам повторувајќи го тоа неколкупати, по објавувањето на извештајот за педофилија во рамки на Католичката црква во Франција.

dobivaj vesti na viber

– Сакам да им ја изразам својата тага на жртвите, мојата болка за нивните трауми, но и срам, срам за предолгата неспособност на Црквата да го стави ова во центарот на своето дејствување, истакна папата на општа аудиенција.

Поглаварот на Римокатоличката црква ги повика сите службеници на Црквата „да продолжат со своите напори да спречат да се повторат такви драми“.

Говорејќи за „тешко, но спасувачко искушение“, тој ги повика „француските католици да ја преземат својата одговорност, така што Црквата ќе стане безбеден дом за сите“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски на папата Франциск му подарил бројаница со бисер и филигран и плоча од Влатко Стефановски

Катерина Павлова-Николовска

Папата ја критикуваше Русија: Мариупол е варварски бомбардиран

Папата Франциск бара примирје во Украина по повод православниот Велигден

Папата Франциск повика на помирување во време на војна и судири

А1он

Папата Франциск на велигденското бдеење ја осуди суровоста на војната во Украина

Катерина Павлова-Николовска