По 10-годишна пауза во главниот град на Естонија се одржи геј парада

Од:

По десетгодишна пауза во Талин се одржа геј парада, каде учествуваа околу 1.800 лица.

Парадата заврши без инциденти.

На претходната геј парада, во 2007 година учесниците беа каменувани и нападнати со тупаници од страна на минувачите.

Во 2014 година Естонија усвои закон за соживотот, кој воведува граѓанското партнерство за луѓето од еден пол.

Законот е во сила од 1 јануари 2016 година, но се уште не се применува целосно, бидејќи треба да се усвојат уште десетици мерки.

Би можело да ве интересира

Естонија и Молдавија избраа евровизиски претставници

А1он

(ВИДЕО) Грција, прва православна земја која дозволи истополови бракови – Лидерот на СИРЗА прослави во Геј бар

Анита Петровска Рајковиќ

Русија распиша потерница за естонската премиерка

Поради доаѓањето на Лавров, Естонија, Летонија и Литванија го откажаа учеството на Самитот во Скопјхе

Орце Костов

Естонија ја обвини Русија дека го поттикнува приливот на мигранти

Горан Наумовски

Балтичките земји ги затворија границите за сите руски автомобили