gej

Регион

(ВИДЕО) Грција, прва православна земја која дозволи истополови бракови – Лидерот на СИРЗА прослави во Геј бар

Анита Петровска Рајковиќ
Грција станува 16-та земја во ЕУ, 37-ма во светот, но Грција стана првата земја со мнозински дел православно население која ги легализираше истополовите бракови. Грчките
Свет

Меркел подготвува терен за истополови бракови во Германија

А1он
Германски парламентарци вршат силен притисок врз канцеларката Ангела Меркел за брзо гласање во Бундестагот на кое треба да се легализираа истополовите бракови, јави дописникот на
Свет

Ватикан: Гласањето за поддршка на геј браковите во Ирска пораз за човештвото

А1он
Гласањето во Ирска за поддршка на истополовите бракови е „пораз за човештвото“, изјави државниот секретар на Ватикан кардиналот Пјетро Паролин. – Тоа беше не пораз
Свет

Францускиот парламент против забраната хомосексуалци да даруваат крв

А1он
Францускиот парламент синоќа едногласно се изјаснил дека е против забраната, хомосексуалците доброволно да даруваат крв. Според наводите на медиумите пратениците ја подржале оценката дека никој