gej

Свет

Повеќе од 13.000 верници напуштија црква поради хомосексуални бракови

А1он
Најмалку 13.000 Финци од петок ја напуштиле Лутеранската црква, незадоволни што таа ја поздравила намерата на владата, наскоро да ги легализира хомосексуалните бракови, соопшти Хелсинки.
Свет

ВИДЕО: Уапсен хомофоб поради напад на аеродромот во Далас

А1он
Агресивен патник беше уапсен на меѓународниот аеродром во Далас поради напад на друг патник за кој сметал дека е хомесексуалец. -Ти си хомосексуалец, ете што
Македонија

НМХТ: Граѓаните да им пишат мејлови на премиерот и на министрите јавно да ја осудат хомофобијата

А1он
Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) најостро го осуди нападот врз „Дамар“ во Старата скопска чаршија на прославата на втората годишнина од отворањето на
Македонија

(ВИДЕО) Активисти: Премиерот јавно да го осуди насилството врз ЛГБТИ заедницата

А1он
По вчерашниот напад врз ЛГБТИ центарот, кој во кафе барот „Дамар“ ја славеше двегодишнината од своето работење во Македонија, активистите од Националната мрежа за борба
Свет

Предлогот на папата за хомосексуалците доживеа неуспех во Синодот на Католичката црква

А1он
Предлогот на папата Франциско за пошироко прифаќање на хомосексуалците доживеа неуспех, откако не го доби потребното двотретинско мнозинство во Синодот на Католичката црква. Во нацрт-извештајот
Македонија

(ВИДЕО) Пировска: Власта сака да го чува бракот, а воведува вонбрачна заедница

А1он
Уранија Пировска, претседател на Хелсиншкиот комитет реагираше што уставните измени се носат во моментот кога опозицијата не е во парлементот, со што е избегната вистинската