Естонија и Молдавија избраа евровизиски претставници

Од:

Уште две земји избраа евровизиски претставници, Естонија и Молдавија, а во тек е и финалето во Литванија.

Наталија Барбу со песната “In the Middle” ќе настапи за Молдавија во полуфинале од Евровизија во мај. Таа победи со комбинација на гласовите од жирито и публиката.

Инаку, таа веќе ја претставуваше Молдавија во 2007 година со песната “Fight” и се пласираше на 10тото место. Доста молдавски ѕвезди ја претставувале својата земја и по неколкупати на Евровизија, меѓу кои и Наталија Гордиенко, Паша Парфени и бендот Sunstroke Project.

Во Естонија пак, се одржа избор за претставник и победи бендот 5Miinust and Puuluup со песната “(Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi”.

Во последните неколку години се повеќе претставници настапуваат на својот мајчин јазик, па примерот оваа година го следат и естонските претставници.

Би можело да ве интересира

Голема трагедија во семејството на грузиската претставничка на Евровизија

А1он

Русија ги отвори избирачките места за претседателските избори во отцепениот регион на Молдавија

Горан Наумовски

Молдавскиот архимандрит Јероним пронајден во локва крв, неговиот убиец е пронајден мртов во шума

Горан Наумовски

Израел ги прифаќа условите на ЕБУ: Ќе ги сменат спорните делови од текстот за да го задржат учеството на Евровизија

А1он

Незадоволство од победникот: Фановите на ПЗЕ покренаа петиција да се повтори гласањето

А1он

И во Србија и во Исланд не победија фаворитите за претставници на Евровизија

А1он