Песков: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

Од:

Димитри Песков, портпаролот на Владимир Путин, денеска изјави дека оштетувањата на гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ можеби биле предизвикани од саботажа.

dobivaj vesti na viber

Да потсетиме, денеска операторот на Северен тек, објави дека на тие два цевководи е забележана „невидена штета“, а Шведска објави дека гас од двата цевководи тече во Балтичкото Море.

„Кремљ е многу загрижен“

„Во моментов не можеме да исклучиме ниту една опција“, рече Песков на прашањето дали саботажа е причина за оштетувањето на гасоводите.

Тој додаде дека Кремљ е „многу загрижен“ за ситуацијата со гасоводите, за што е потребна „итна истрага“, бидејќи тоа е проблем на енергетската безбедност за „целиот континент“.

Би можело да ве интересира

НАТО: Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија

Горан Наумовски

Медведев го предупреди НАТО: Не испраќајте системи Патриот во Украина

Г7 се согласи да ги координира истрагите за воените злосторства во Украина

Горан Наумовски

Столтенберг: НАТО испраќа во Украина дополнителна помош во гориво и агрегати

Украинска криза: Путин ја губи војната, Русија нема оружје, уверени се во НАТО

Зеленска пред британските пратеници: Не ни треба само победа, ни треба и правда