Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Од:

Руските војници ја презедоа контролата врз селото Богдановка на територијата на самопрогласената Народна Република Доњецк, се наведува во денешниот извештај на руското Министерство за одбрана.

„Единиците на Јужната група целосно го ослободија селото Богдановка во Доњецката Народна Република“, соопшти Министерството, пренесува РИА Новости.

Покрај тоа, руските трупи ја подобрија ситуацијата долж линијата на фронтот и го поразија персоналот и опремата на 53-та механизирана бригада на вооружените сили на Украина во областа на селото Красногоровка.

Би можело да ве интересира

Треба да и дозволиме на Украина да гаѓа цели во Русија вели Макрон, реагираше Путин

Катерина Ѓуровски

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата