Папата Франциско, Меркел и Макрон најпопуларни лидери во светот

Од:

Според истражувањето на „Галуп“ Папата Франциско, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон се најпопуларните лидери во светот.

Испитаниците во истражувањето бирале помеѓу 12 имиња на светски лидери, а тие одговарале дали имаат многу поволно, делумно поволно, воглавно неповолно или многу неповолно мислење за светските лидери.

Папата Франциско ужива популарност од 56 отсто, Меркел 49 отсто, додека за францускиот претседател 45 отсто од испитаниците се изјасниле дека имаат поволно мислење.

На четвртата позиција е рускиот претседател Владимир Путин со 43 отсто, а по него следува британската премиерка Тереза Меј со 38 отсто, па кинескиот претседател Си Џинпинг со 37 отсто.

Последен на листата е претседателот на Иран, Хасан Рохани.

Би можело да ве интересира

Меркел, Фон дер Лајен и Тедрос: На светот му е потребен нов договор за пандемии

Меркел: На Европа и треба посилно единство за да се спротивстави на подемот на Кина

Меркел: Германија се уште сноси одговорност за Израел

Бенет: Иран вооружен со атомска бомба е егзистенцијален предизвик за Израел

Шолц: Имам мандат да формирам влада во Германија

Предраг Петровиќ

Меркел повика на посветеност кон демократијата на Денот на германското обединување