ВИДЕО: Макрон не исклучува испраќање западни трупи во Украина

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека не ја исклучува можноста за распоредување француски копнени трупи во Украина.

Макрон по завршувањето на конференцијата за помош на Украина во понеделникот во Париз рече дека сите опции се отворени за да се осигура дека Русија нема да победи во војната против Украина.

На состанокот, кој беше организиран за кратко време, присуствуваа највисоките претставници на многу клучни европски поддржувачи на Киев, вклучително и германскиот канцелар Олаф Шолц и британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон.

Макрон рече дека нема консензус за употреба на копнени трупи на состанокот на над 20 шефови на држави и премиери, но дека ништо не може да се исклучи во однос на идната динамика. Секоја земја може самостојно и суверено да одлучува за распоредување на копнени трупи.

На состанокот беше одлучено да се формира коалиција за снабдување на Украина со ракети за напади далеку зад руските линии, рече францускиот претседател. На краток рок, неопходно е да се мобилизира дополнителна муниција за Украина од сопствените резерви.

За испораката на француските борбени авиони Мираж се уште не е одлучено, но се уште се утврдува која француска воена опрема би можела да и помогне на Украина, рече Макрон. „Општиот консензус денес е дека безбедноста на сите нас е загрозена“, рече Макрон во Елисејската палата.

Како што војната во Украина влегува во третата година, Макрон рече дека однесувањето на Москва станува сè поагресивно на политичко ниво и на првите линии во Украина. „Русија не смее да победи во војната“, нагласи Макрон, велејќи дека поддршката не смее да се поколеба и дека поддржувачите на Украина мора да ги интензивираат своите напори.

Зголемената помош за Украина во поглед на пари и оружје мора да се мобилизира и колективно и на национално ниво, рече тој. „Ние сме во процес на обезбедување на нашата безбедност денес и утре“, рече Макрон.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се приклучи на состанокот во Париз преку видео врска.

Советникот на Макрон пред состанокот рече дека консултациите во Париз се помалку за нови гаранции за испорака на оружје, а повеќе за зголемување на ефикасноста на веќе ветената воена помош – вклучувајќи обука на украински војници и сајбер одбрана.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови