Макрон: Училиштата ќе бидат немилосрдни во забраната за носење муслиманскa абаja

Од:

Учениците во Франција нема да можат да поминат низ училишните порти ако се појават на училиште во абаja, изјави денеска претседателот Емануел Макрон, велејќи дека властите ќе бидат „немилосрдни“ во спроведувањето на новата забрана за носење традиционална муслиманска облека.

Тој јавно се осврна на новиот кодекс на облекување за прв пат по посетата на едно училиште во јужна Франција, пренесува АП.

„Знаеме дека ќе има случаи кога студентите ќе се обидат да го „тестираат правилото“, рече Макрон.

Би можело да ве интересира

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Макрон не исклучува испраќање западни трупи во Украина

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Неколку лица се уапсени по судирите меѓу земјоделците и полицијата на саемот во Париз

Горан Наумовски

Макрон веќе не му се јавува на Путин

Макрон: Војната со Хамас ќе трае 10 години