Пакистанскиот премиер со поддршка за Кашмир

Од:

Пакистанскиот премиер Имран Кан денеска им порача на жителите на индискиот дел од Кашмир дека ги поддржува во нивната борба за самоопределување.

Тој во изјавата по повод независноста на Пакистан ја осуди одлуката на индиската Влада, донесена на 5 август, да ја анулира уставната автономија на Кашмир.

Кан празникот го одбележа во пакистанскиот дел на Кашмир, при што изрази солидарност со Кашмирците на индиската страна.

Индиските власти воведоа полициски час во Кашмир со цел да спречат насилна реакција на одлуката на Њу Делхи. Демонстрациите и судирите секојдневно се случуваат, иако полицискиот час и блокираните канали за комуникација во значителна мера ги ограничуваат можностите на демонстрантите.

Се очекува полицискиот час во Кашмир да биде во сила до утре, кога Индија го одбележува Денот на независноста.

Исламабад побара итен состанок на Советот за безбедност на Обединети нации, тврдејќи дека одлуката на индиската Влада го нарушува меѓунаордниот мир и би можело да доведе до етничко чистење и геноцид.

Кашмир е регион за кого Индија и Пакистан со децении имаат спор. Во Кашмир поголемиот број жители се муслимани. Индија го обвинува Пакистан дека финансиски ги поддржува милитантите. Исламабад тврди дека на кашмирските муслимани му пружа само морална и дипломатска поддршка во нивната борба за самоопределување.

Би можело да ве интересира

Трамп: Индија и Пакистан да ги намалат тензиите околу Кашмир

Ана Ололовска

Над 4.000 приведени во индиски Кашмир по укинувањето на уставната автономија на Кашмир

Индија повторно воведе ограничено движење во Кашмир

Пакистанскиот премиер разговараше со Трамп за Кашмир

Протести во Кашмир, врз полицијата фрлано со камења

Пакистан: Експлозија во џамија за време на молитва, четворица загинати

А1он