Откриени лилјаци кои носат мутација на коронавирус, се заканува опасност од нова пандемија

Од:

Тим научници од Лаос проучуваат лилјаци од четири различни пештери во оваа област, кои во себе содржат соеви на коронавирус слични на Сарс-ков-2.

dobivaj vesti na viber

Новите научни сознанија се само еден чекор до докажувањето дека новиот сој на коронавирусот потекнува од природата, а не од лабораторија.

Тимот научници не откриле Сарс-ков-2 во лилјаците, но откриле делови од коронавирус кои се потребени за помали мутации да прераснат во нов сој.

„Делови многу блиски до оние на раните соеви на вирусот Сарс-ков-2 одговорен за пандемијата, постојат во природата, тие се пронајдени кај неколу видови лилјаци од семејството „Rhinolophus“, пишуваат авторите на студијата која е во процес на научна рецензија и која е објавена во предиздавачки вид во „Nature Portfolio Journal”.

Сепак, додека студијата во потполност не ја елиминира теоријата дека вирусот можеби е вештачки направен во лабораторија, процесот на истражување продолжува како би се добиле целосни одговори.

Откритието на научниците во Лаос, исто така нагласува дека уште пандемии, слични на коронавирусот се наоѓаат во состојба на мирување во природата.

Би можело да ве интересира

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Германија од октомври со нови мерки за третата есен од пандемијата

А1он

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски

За една седмица над 122.000 заразени и 355 починати од Ковид-19 во Грција

Горан Наумовски