НАСА: Астероид на 2 ноември ќе мине крај Земјата

Од:

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека на 2 ноември астероид ќе мине крај планетата Земја.

Како што се наведува, дијаметарот на астероидот, означен како „2018VP1“, е малку помал од два метра и се проценува дека неговото влијание врз нашата планета најверојатно ќе биде мало.

Си-Ен-Ен посочува дека интересен факт е што астероидот ќе мине крај Земјата само еден ден пред претседателските избори во САД, кои се потресени од ефектите од пандемијата на коронавирусот, граѓански немири и длабоки политички поделби.

Експертите од НАСА, меѓутоа, пресметале дека проценетата веројатност астероидот да ја погоди Земјата е 0,41 процент.

Би можело да ве интересира

Јупитер и Сатурн во местоположба што не е видена од Средниот век

Ана Ололовска

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината по битни податоци за науката

Ана Ололовска

Неуспешно лансирање на ракета на ЕСА

Ана Ололовска

Прва вселенска мисија на „СпејсИкс“

Ана Ололовска

Научни претпоставки: Во Сончевиот Систем имало уште една голема планета

Ана Ололовска

ВИДЕО: Тројцата космонаути од Меѓународната вселенска станица безбедно се вратија на Земјата

Ана Ололовска