Најмалку тројца загинати и деветмина повредени при нападот во Утрехт

Од:

Градоначалникот на Утрехт, Јан ван Занен изјави дека при нападот во трамвајот загинале три лица, а деветмина се повредени.

Претходно, холандската полиција соопшти дека главен осомничен за нападот е 37-годишниот Ѓукман Танис, роден во Турција.

Полицијата не ја исклучува можноста дека пукале неколку лица, како и дека станува збор за терористички напад.

Напаѓачот се уште не е уапсен. Припадници на антитерористичката единица опколија една зграда под претпоставка дека таму се крие напаѓачот.

Неколку часа по пукањето во трамвајот во Утрехт се слушнаа истрели на повеќе локации, како и во близина на џамијата.

Поради нападот во Утрехт затворени се муслиманските храмови, но и универзитетите и училиштата во другите холандски градови.

Би можело да ве интересира

Утрехт сака да ги тужи челниците на холандскиот фудбал

Ландов

Осомничениот за нападот во Утрехт утре пред суд

Ана Ололовска

И трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

Ана Ололовска

Членови на семејството на напаѓачот во Утрехт: Го направи тоа поради семејни проблеми

Anela Petrova

Холандската полиција го уапси напаѓачот од Утрехт

Предраг Петровиќ

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Anela Petrova