Осомничениот за нападот во Утрехт утре пред суд

Од:

Холандските обвинители ќе го обвинат осомничениот за нападот во трамвај во Утрехт за „убиства со терористички намери”.

Ообвинетиот Ѓокмен Танис утре ќе се појави пред судија.

„Осомничениот кој е на возраст од 37 години, ќе се појави пред судија в петок, под обвиненија за повеќе убиства со терористички намери, како и обид за убиство и терористичка закана”, се вели во изјавата на Јавното обвинителство.

Исто така, осомничениот ќе треба да мине и психолошка проверка.

Би можело да ве интересира

Штрајк на вработените во авиокомпанијата Ер Франс – КЛМ

Ана Ололовска

Екипажите на КЛМ штрајкуваат на аеродромот во Амстердам

Ана Ололовска

Стотина британски компании поради Брегзит се селат во Холандија

Татјана Ташкова

Речиси 400 нови смртни случаи од горештините во Холандија

Во Холандија стапи во сила забраната за носење бурка

Ана Ололовска

И во Холандија регистрирана рекордно висока температура

Татјана Ташкова