Холандската полиција го уапси напаѓачот од Утрехт

Од:

Холандската полиција соопшти дека го уапси осомничениот напаѓач од Утрехт.

Претходно, беше објавено дека осомничениот за нападот во Утрехт, Ѓокмен Таниш пукал во роднина поради семејни несогласувања, а потоа отворил оган и врз лицата кои се обиделе да му помогнат на нападнатиот.

Според информациите, Танис досега бил повикуван на суд во врска со обвинувања за силување, вклучувајќи и повеќекратни сексуални напади како и закани кон жртвата дека ќе и ја запали куќата.

Тој во 2013 година, бил осомничен за обид за убиство „откако пукал во еден стан“ наведуваат медиумите.

Последниве години Танис бил обвинет и за провала, кражби во продавници, возење во алкохолизирана состојба и напад на полицаец.

Би можело да ве интересира

Уапсени двајца патници кои одбиле да носат маски во авион

А1он

Амстердам и Ротердам воведоа задолжително носење заштитни маски

А1он

Холандската влада не препорачува носење заштитни маски

А1он

Две лица загинаа при уривање на холандски воен хеликоптер

Ана Ололовска

Холандија ја тужи Русија пред Европскиот суд за човекови права за соборување на авионот на „Малезија ерлајнс“

А1он

Протест на земјоделците во Холандија, повеќе десетици уапсени

Ана Ололовска