Членови на семејството на напаѓачот во Утрехт: Го направи тоа поради семејни проблеми

Од:

Членови на семејството на напаѓачот од Утрехт изјавиле дека Ѓокмен Танис го извршил нападот поради семејни проблеми, јави „Анадолија“.

Наводно поради семејни проблеми, тој утрово пукал во луѓето во трамвај. Најпрво пукал во член од неговото семејство, а потоа и во луѓето кои се обидувале да му помогнат на повредениот.

Според пишувањата на холандските медиуми, Танис имал нарушено ментално здравје, а пред две недели бил на судење поради силување.

Полицијата соопшти дека се разгледуваат повеќе можни причини за нападот и дека не е утврдено дали станува збор за терористички напад. Исто така, полицијата не ја исклучува можноста нападот да е извршен од семејни причини.

Танис со години не бил во контакт со татко му, кој живее во Турција. Се појавија и информации дека неговите родители се разведени, по што неговиот татко повторно се оженил.

Полицијата го уапси Танис неколку часа по нападот. Градоначалникот на Утрехт, Јан ван Занен, соопшти дека се убиени три лица, а дека девет се повредени. Подоцна полицијата соопшти дека се повредени пет лица.

Би можело да ве интересира

Четворица сурфери погинаа на холанскиот брег, кај Шевенинген

Ана Ололовска

Холанѓаните сметаат дека другите луѓе премногу им се доближуваат

Ана Ололовска

Петтина од Холанѓаните сметаат дека мерките прерано се олеснуваат

Ана Ололовска

Роналд Куман примен во болница поради проблеми со срцето

А1он

Утрехт сака да ги тужи челниците на холандскиот фудбал

Ландов

Во Холандија дозволена евтаназија и при напредна деменција

А1он