Судир меѓу полицијата и семејствата на исчезнатите во Ротердам: Уапсени двајца мажи

Од:

Во текот на претходната ноќ дошло до судир меѓу полицијата и семејствата на двајца млади момчиња кои се исчезнати по експлозијата во Ротердам, откако се обиделе да го спречат уривањето на зградата во која се случи инцидентот.

Во таа прилика уапсени се двајца мажи.

Семејството на Камран Кан, третиот човек кој се води како исчезнат, претходно ја прекршиле наредбата на властите и неколку роднини влегле во урнатините и го пронашле телото на починатиот, пишува „NL Times“.

После тоа, надлежните поради немирите привремено ги прекинаа работите за уривање.

„Ова беше направено затоа што се плашевме дека луѓето ќе влезат под кранот за уривање“, рече портпаролот на полицијата.

Кога продолжило уривањето, двајца мажи, членови на семејството на исчезнатите мажи Илијас и Мустафа, се обиделе да се искачат на оградата што ја опкружувала областа, по што биле уапсени.

Експлозијата се случи на 30 јануари во автомобил во гаражата под станбениот комплекс, по што избувна пожар во зградата, а десетици жители не можат да се вратат во своите домови поради прекумерна штета.

Би можело да ве интересира

Холандија и дава уште 400 милиони евра на Украина

Се запали цистерна во близина на бензиска пумпа на автопатот Велес-Градско – Пожарникарите спречиле да експлодира

(ВИДЕО) Заложничка криза во бар во Холандија: Ослободени тројца заложници

Орце Костов

(ВИДЕО) Драма во Холандија: Луѓе заробени во кафуле, наредена итна евакуација

(ВИДЕО) Во Кина: Експлозија на гас во ресторан, две лица загинаа, 26 се повредени

Горан Наумовски

Почина жената која беше повредена во експлозијата во Параќин