И трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

Од:

Холандската полиција уапси уште едно лице под сомнение за поврзаност со нападот во Утрехт при што загинаа три лица, а петмина се повредени.

Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител Тис Кортман изјави дека три лица се во притвор, осомничениот напаѓач 37-годишниот Ѓокмен Таниш и уште две лица.

Кортман истакна дека Таниш е задржан во притвор под сомнение за убиство со можен терористички мотив. Тој додаде дека истрагата продолжува за да се утврди што го поттикнало да пука во трамвајот.

Властите не ги исклучуваат ниту другите евентуални мотиви, а холандските медиуми ги цитираат соседите на осомничениот, кои тврдат дека нападот е поврзан со љубовна врска.

Осомничениот Таниш од претходно им е познат на холандските власти.

Би можело да ве интересира

Уапсени двајца патници кои одбиле да носат маски во авион

А1он

Амстердам и Ротердам воведоа задолжително носење заштитни маски

А1он

Холандската влада не препорачува носење заштитни маски

А1он

Две лица загинаа при уривање на холандски воен хеликоптер

Ана Ололовска

Холандија ја тужи Русија пред Европскиот суд за човекови права за соборување на авионот на „Малезија ерлајнс“

А1он

Протест на земјоделците во Холандија, повеќе десетици уапсени

Ана Ололовска