Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Од:

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица.

Станува збор за триесет и седумгодишниот Ѓокман Танис, роден во Турција. Тој е осомничен дека денеска отворил оган во трамвај во Утрехт, при што убил три, а ранил девет лица.

Претходно, полицијата објави негова фотографија на „Твитер“, а на локалните жители им беше советувано да не му пристапуваат на човекот, туку веднаш да се јават во полиција.

Фотографијата е принтскрин од снимката од безбедносните камери направена во трамвајот

Би можело да ве интересира

Уапсени двајца патници кои одбиле да носат маски во авион

А1он

Амстердам и Ротердам воведоа задолжително носење заштитни маски

А1он

Холандската влада не препорачува носење заштитни маски

А1он

Две лица загинаа при уривање на холандски воен хеликоптер

Ана Ололовска

Холандија ја тужи Русија пред Европскиот суд за човекови права за соборување на авионот на „Малезија ерлајнс“

А1он

Протест на земјоделците во Холандија, повеќе десетици уапсени

Ана Ололовска