Москва декласифицира документи од Втората светска војна

Од:

Руската Надворешна разузнавачка служба (СВР) декласифицира документи што се однесуваат на соработката меѓу советските и британските тајни служби за време на Втората светска војна.

Ова денеска го изјави шефот на СВР Сергеј Наришкин кој на телевизија покажа неколку документи и фотографии од тој период.

– Тоа е заедничка операција со Британците, насловена Ајс-екс, во Втората светска војна. Објавивме извесен број архивски документи за учесниците во операцијата, за тајните агенти на советската тајна служба од разни земји, луѓе кои биле со различно етничко потекло, но кои биле обединети околу заедничка идеја да се победи нацизмот, рече Наришкин.

Би можело да ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Шампионот на Европа по тепачката вади пиштол и пука по луѓе

Предраг Петровиќ

Експлозија во Москва: Се урна зграда, еден загинат, двајца се исчезнати

Горан Наумовски

Путин на прославата на годишнината на Москва: „Не отстапуваме ниту еден чекор…“

ВИДЕО: Најголем украински напад на Русија од почетокот на војната

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Огромен пожар зафати магацин во близина на Москва

Експлозија во близина на Москва, едно лице загина, над 50 се повредени