(ВИДЕО) Силно невреме во Москва, ветерот носеше се пред себе

Од:

Денеска Москва ја погоди силен ветер со налети до 21 m/s. Ова за ТАСС го соопшти руското Министерство за вонредни ситуации во Москва. Ветерот носеше се пред себе, а налетите се искачија и до 21 метар во секунда.

Главната управа на главниот град на Министерството за вонредни ситуации на Русија претходно ги советуваше возачите да ја намалат брзината и да го зголемат растојанието од возилото напред, да избегнуваат ненадејни маневри – престигнување, промена на лента, пред кривина, да го паркираат автомобилот подалеку од дрвјата и пешаците, додека се на улица, да избегнуваат билборди и расипани објекти и да не се засолнуваат под дрвја.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невремето од Словенија ја зафати Хрватска: Силните налети на ветер уриваа покриви и дрвја

Пороен дожд и грмежи во Охрид, Свети Николе и Струмица

Невреме со силен ветер, дожд, град и електрични празнења попладнево во Дебарско

Во Скопје се санираат штетите од синоќешното невреме

По 15 часа Ново Лисиче и Аеродром добија струја

Катерина Ѓуровски

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112